ପ୍ରମୁଖ ଖବର
ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଚେତନତା ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ
Traffic Awareness Programme

ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଫେବୃଆରୀ ୮, ୨୦୨୧ ରେ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଚେତନତା ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା। ଭୁବନେଶ୍ୱର ଏବଂ କଟକ ପୋଲିସ୍ କମିଶନର ଡାଃ. ସୁଧାଂଶୁ ସରଙ୍ଗୀ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଥିଲେ। ଭୁଲ୍ ପାର୍କିଂ, ଡବଲ୍ ପାର୍କିଂ, ଟ୍ରିପଲ୍ ରାଇଡିଙ୍ଗ ଏବଂ ନୋ ପାର୍କିଂ ଜୋନ ପାର୍କିଂ ସମ୍ପର୍କରେ ଜନସଚେତନତା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହେବା ସହିତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ କମିଶନରେଟ୍ ବ୍ୟାପକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ଉଲ୍ଲଂଘନ ବିରୋଧରେ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି।

ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ପରିଚାଳନାରେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୋଲିସ୍ ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଥିବା ଅସୁବିଧା ଗୁଡିକ ବିଷୟରେ ଜଣେଇଥିଲେ । କେତେ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେଉନା କାହିଁକି ଶେଷରେ ଅସୁବିଧା ଆମ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି, ଯେହେତୁ ଆମେ କେବଳ ଉତ୍ତରଦାୟୀ ରହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ବରଂ ସଡକ ସୁରକ୍ଷା ନିୟମକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଥମିକତା ଭାବରେ ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଏକ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ନେବାକୁ, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ, ଅନାବଶ୍ୟକ ସମ୍ମାନରୁ ନିବୃତ୍ତ ହେବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରନ୍ତି | ସେ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଥିବାରୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ ଥିଲେ, କାରଣ ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତର ରକ୍ଷକ ଅଟନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ମାନନ୍ତୁ ଏବଂ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ।

ଏହି ଅବସରରେ ଉଦବୋଧନ ଦେଇ ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ଏଜୁକେସନ୍ ଗ୍ରୁପ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡାଃ. ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ ନିଜ ନିଜ ଶବ୍ଦରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି, “ଆମ ପାଖରେ ଏକ ଶିଶୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ପାର୍କ ଚିହ୍ନଟ ହେବା ଉଚିତ୍ ଯେଉଁଠାରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସଚେତନତା ଉପରେ ବହୁତ ଭଲ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇପାରିବ | ଡାଃ. ସାହୁ, ଏହା ମଧ୍ୟ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟାଜ୍ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ସେ ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ । ସେ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଯେ ସମାଜରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ୍ ସ୍ଵେଛାସେବୀମାନେ ମଧ୍ୟ ହୃଦୟରୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ, ଯେହେତୁ ଆମେ ଉଦାହରଣ ଦେଇପାରିବା |

“ଗୋଲ୍ଡେନ ଆୱାର”, ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟମ ପ୍ରଣୟନ ଉପରେ ସଚେତନତା କର୍ମଶାଳା ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଶେଷରେ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଶ୍ନ ଏବଂ ଉତ୍ତର ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ସୁଯୋଗ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା ।

ଅଧିକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆମ ୱେବସାଇଟ odishaonweb.com ଓ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ www.facebook.com/OdishaOnWeb ରେ ଜଡ଼ିତ ରୁହନ୍ତୁ ।