ପ୍ରମୁଖ ଖବର
ସାଇ ନେତୃତ ଚିନ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମରେ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରୋତ ବାଗଚି
SAI Thought Leadership with Shri Subroto Bagchi

ସାଇ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ସ୍କୁଲ, ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ଅଗ୍ରଣୀ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ ଆଜି ସାଇ ନେତୃତ ଚିନ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମର ପ୍ରଥମ ଅଧ୍ୟାୟ ଆୟୋଜନ କରିଛି, ଯାହାକି ଦେଶର ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ଏକ ଆଲୋଚନା ଅଧିବେଶନ | ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରୋତ ବାଗଚି, ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍, ଓଡିଶା ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ପ୍ରାଧିକରଣ, ମୁଖ୍ୟ ମୁଖପାତ୍ର, କୋଭିଡ୍ 19, ଓଡ଼ିଶାର ସରକାରୀ, ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ମାଇଣ୍ଡଟ୍ରି ଏବଂ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ଲେଖକ ସମ୍ମାନଜନକ ବକ୍ତା ଭାବରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଉପସଭାପତି ଡକ୍ଟର ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଓ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଭାପତି ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ, ଓଡିଶାର ସରକାର, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସାଇ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ସ୍କୁଲ ।

ସାଇ ନେତୃତ ଚିନ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିକ୍ଷଣ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଯେଉଁଠାରେ ଜ୍ୟୋତିର୍ମୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ନିଜ ନିଜ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧି ଏବଂ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ସେଟର, ବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଦେଶର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଏବଂ ବିଷୟ ଉପରେ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରନ୍ତି | ଦକ୍ଷ ବକ୍ତାମାନେ, ସେମାନଙ୍କର ଗଭୀର ସମୃଦ୍ଧ କଥାବାର୍ତ୍ତା ମାଧ୍ୟମରେ କେବଳ ନାଗରିକ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କରିବେ ନାହିଁ, ଚିନ୍ତା ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିବେ ଏବଂ ସମସ୍ୟା ସମାଧାନକାରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଅଧିବେଶନରେ ସମ୍ମାନିତ ବକ୍ତା ତଥା ଡକ୍ଟର ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ, ଉପଦେଷ୍ଟା ଓ କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଭାପତି ଓଡିଶା ଆଦର୍ଶ ବିଦ୍ୟାଳୟ ସଂଗଠନ, ଓଡିଶାର ସରକାର, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସାଇ ଇଣ୍ଟରନାସନାଲ ସ୍କୁଲ ମଧ୍ୟରେ ବାର୍ତ୍ତାଳାପକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ।

ଆଜି ଆୟୋଜିତ ଅଧିବେଶନ ପାଇଁ ଆଲୋଚନାର ବିଷୟ ଥିଲା “ପର୍ବତ ପରି ସଙ୍କଟକୁ ପରିଚାଳନା” ଏବଂ ଶ୍ରୀ ସୁବ୍ରୋତ ବାଗଚି ଏକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଜନା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର ପରିସ୍ଥିତିରେ ନେତା, ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନ / ସଂଗଠନଗୁଡ଼ିକ ସଙ୍କଟରେ ମୁକାବିଲା କରିବା ଉଚିତ୍ ଶ୍ରୀ ବାଗଚି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଆବଶ୍ୟକ ହେଉଥିବା ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ସଙ୍କଟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ରଣନୀତି ଅର୍ଥାତ୍ ସତର୍କତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା, ଜରୁରୀତା ​​ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଏବଂ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ଆଶା ସୃଷ୍ଟି କରିବା |

ସଙ୍କଟକୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ ସେନେଇ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାବେଳେ ରାମ ପାଳନ କରୁଥିବା ଆଇନ କିମ୍ବା କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଭାଙ୍ଗୁଥିବା ଆଇନ ହେବା ଉଚିତ କି, ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଜାଣେ ଏହା ଏକ କୌଶଳ ପ୍ରଶ୍ନ କିନ୍ତୁ ରାମ ଏବଂ କୃଷ୍ଣ ଉଭୟ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଅବତାର। ପୁରାଣରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏହି ପ୍ରକାରର ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ସରଳ ଧାରଣା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରେ | ଏହା ହେଉଛି ସତ୍ୟ ଯାହା ପ୍ରତିବାଦରେ ସର୍ବଦା ଉପସ୍ଥିତ ରହିବ | ସତ୍ୟରେ ହଜିଯିବା କିମ୍ବା ପ୍ରତିବାଦର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ତୁମର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି ପୌରାଣିକ କାହାଣୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଏହି ପ୍ରକାର କଠିନ ପରିସ୍ଥିତି କେବଳ ଆମକୁ ଗଭୀର ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପାଇଁ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଛି | ପୌରାଣିକ କଥାରେ ଆମେ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ, ‘କୃଷ୍ଣରେ ରାମ କହୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାମରେ କୃଷ୍ଣ କହୁଛନ୍ତି’।

ପ୍ରଥମେ ତାଙ୍କର କେଉଁ ପୁସ୍ତକ ପଢିବା ଉଚିତ ବୋଲି ପଚରାଯିବାରୁ ସେ କହିଥିଲେ, “I think a lot of people love” “Go kiss the world” ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ “Professional” କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି। ମୁଁ ଅନୁଭବ କରୁଛି “Professional” ବାସ୍ତବରେ ଆଜି ବହୁତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ | “Go kiss the world”  କାମ କରେ କାରଣ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାରର କାହାଣୀ | ମୁଁ ଭାବୁଛି ଆଜିର ଯୁବ ବୃତ୍ତିଗତମାନଙ୍କ ପାଇଁ “Professional” କୁ ପଢିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଓଡିଶାର ସଙ୍କଟ ପରିସ୍ଥିତିର ମୁକାବିଲା ବିଷୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସଙ୍କଟର ମୁହୂର୍ତ୍ତ, ନବସୃଜନ ପାଇଁ ଏକ ସମୟ, ସାଧାରଣ ବ୍ୟବସାୟ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ସମୟ ନୁହେଁ; ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଓଡିଶାରେ ଘଟିଥିବା ସବୁଠାରୁ ବଡ ଘଟଣା ହେଉଛି ଆମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସରପଞ୍ଚଙ୍କୁ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ କ୍ଷମତା ଦେଇଥିଲୁ। ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଘଟଣାଟି ହେଲା, ଆମେ ବୁଝିଲୁ ଯେ ଗାଁକୁ ଫେରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଲୋକ ହେଉଛନ୍ତି ଗାଁର ମା ଏବଂ ଭଉଣୀ | ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀମାନଙ୍କୁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା, ସରକାର ଅନୁଭବ କଲେ ଯେ ଏହା ଏକ ସଙ୍କଟ ଅଟେ ଯାହା ସଚିବାଳୟରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଗ୍ରାମରୁ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରିବ | ସଙ୍କଟ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଜଣେ ନେତାଙ୍କ ପାଇଁ ଶକ୍ତି ସଂରକ୍ଷଣ କରିବା ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସାମାଜିକ ସ୍ମୃତି ସୃଷ୍ଟି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ଯେତେବେଳେ ସଙ୍କଟ ପୁଣି ଥରେ ଆସେ, ଆମେ ଜାଣୁ ଏହି ସଙ୍କଟକୁ କିପରି ମୁକାବିଲା କରାଯିବ | ଆମେ ଓଡିଶାରେ ସାଇକ୍ଲୋନନ୍ ଟଙ୍କା ସହିତ ନୁହେଁ ବରଂ ସାମାଜିକ ସ୍ମୃତି ସହିତ କାରବାର କରୁ | ବନ୍ଧନ ଏବଂ ସ୍ମୃତି ଗଠନ ପାଇଁ ସଙ୍କଟ ହେଉଛି ସମୟ  ”

ସାଇ ନେତୃତ ଚିନ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ମରେ ଡକ୍ଟର ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ  ଭାଷଣ ଦେଇ ଶ୍ରୀ ବାଗଚିଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇବା ସହ ତାଙ୍କୁ ଓଡିଶାର ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ତଥା ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ।

ଅଧିକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆମ ୱେବସାଇଟ odishaonweb.com ଓ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ www.facebook.com/OdishaOnWeb ରେ ଜଡ଼ିତ ରୁହନ୍ତୁ ।