ପ୍ରମୁଖ ଖବର
ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲରେ ସାଇ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା , ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ୪୦ ରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ
online Global Debate Competition

ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲ , ଦେଶର ଏକ ନମ୍ବର ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏଜୁକେଶନ ୱାର୍ଲ୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ, ଇଣ୍ଡିଆ ସ୍କୁଲ ରେଙ୍କିଙ୍ଗ 2020-21 ଅନୁଯାଇ ।  ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଜ୍ଞାନ ଏକ ସୁଦୃଢ ଭିତ୍ତିଭୂମି ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି | ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀର ଯୋଗାଯୋଗ, ସହଯୋଗ ଏବଂ ସମାଲୋଚିତ ଚିନ୍ତାଧାରାର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲରେ 40 ରୁ ଅଧିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଏକ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା |

ଏହି ମେଗା ଅନଲାଇନ୍ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ, କେନିଆ, ନାମିବିଆ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକା, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ତାଞ୍ଜାନିଆ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ତୁର୍କୀ, ଏବଂ ଭାରତ ଭଳି 11 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ଏବଂ 44 ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଅଂଶଗ୍ରହଣ ହୋଇଥିଲା। 2 ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ କେନିଆ, ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର 6 ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଭାରତର 27 ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ତୁର୍କୀ, ତାଞ୍ଜାନିଆ, ଥାଇଲ୍ୟାଣ୍ଡ, ଶ୍ରୀଲଙ୍କା, ପାକିସ୍ଥାନ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଏବଂ ନାମିବିଆର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗୋଟିଏ ଲେଖାଏ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ  |

ଅନଲାଇନ୍ ବିତର୍କ ଅଧିବେଶନକୁ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଡାଃ. ଦେବଜନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତ, ବ୍ରିଟିଶ ପରିଷଦ, ମାନ୍ୟବର ଅତିଥି ଶ୍ରୀ ନିକ୍ ଲୋ, ବ୍ରିଟିଶ ଡେପୁଟି ହାଇ କମିଶନର, କୋଲକାତା ଡାଃ. ବିଜୟ କୁମାର ସାହୁ, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମେଣ୍ଟର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲ ଆଦି ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ।

ବ୍ରିଟିଶ ପରିଷଦ, ପୂର୍ବ ଏବଂ ଉତ୍ତର ପୂର୍ବ ଭାରତର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁଖ୍ୟ ବକ୍ତା ଡାଃ. ଦେବଜନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିବାବେଳେ ଏକ ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଆୟୋଜନ କରିଥିବାରୁ ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲକୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର ବିସ୍ତୃତ କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିଭୂମିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି। ସେ “ବିତର୍କ ଏବଂ ସମାଜରେ ଏହାର ଭୂମିକା” ଉପରେ କହିଥିଲେ। ବିତର୍କ କୌଶଳର ବିକାଶ ପାଇଁ କହିବା ଏବଂ ଲେଖିବା ଦକ୍ଷତା ଉପରେ ଡକ୍ଟର ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ମାନ୍ୟବର ଅତିଥି ଶ୍ରୀ ନିକ୍ ଲୋ, ବ୍ରିଟିଶ ଡେପୁଟି ହାଇ କମିଶନର, କୋଲକାତା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମୟ ମଣ୍ଡଳ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିବାଦନ ଜଣାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି, “ବିଶ୍ୱ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ଆବଶ୍ୟକ, ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର ମିଳିତ ମଞ୍ଚ ସହିତ ଆସିବାକୁ ପଡିବ ”| ସେ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ କହିଥିଲେ, “ଯଦି ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ବୁଝିବୁ , ତେବେ ଆମେ ଏହାକୁ ସୀମିତ କରିପାରିବା ଏବଂ ଯଦି ଆମେ ଏହା କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ତେବେ ଭବିଷ୍ୟତ ଅଧିକ ସବୁଜ ଏବଂ ନୀଳ ହେବ”। ସେ ସାଇ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇ ଖୁସି ହୋଇ କହିଥିଲେ ଯେ, ମତାମତ ଉପରେ ବିତର୍କ କରିବାର କ୍ଷମତା ମାନବଜାତିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବ |

ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥିମାନଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଇ ଡାଃ. ବିଜୟା କୁମାର ସାହୁ, ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ମେଣ୍ଟର ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସ୍କୁଲ 11 ଟି ଦେଶ ଏବଂ 44 ଟି ବିଦ୍ୟାଳୟର ସାଇ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବିତର୍କ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଏହିପରି ମେଗା ଇଭେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଆନ୍ତର ସଂସ୍କୃତି ସମ୍ପର୍କରୁ ଶିଖିବା, ଏକ ବିଶ୍ଵ ଗୋଟିଏ ପରିବାର ଭାବରେ ନିରନ୍ତର ବିକାଶ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସର୍ବଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ତିନି ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା ପରେ ବିଜେତା ଘୋଷିତ ହୋଇଥିଲା। ବିଷୟବସ୍ତୁ, ସଠିକତା, ସ୍ୱଚ୍ଛତା, ଶରୀର ଭାଷା, ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ଆହୁରି ଅନେକ ଉପରେ ସେଗୁଡିକ ବିଚାର କରାଯାଇଥିଲା | ବିତର୍କର ବିଷୟଗୁଡ଼ିକ ଭିନ୍ନ ଥିଲା ଯେପରିକି, ‘ମୂଲ୍ୟ ବା ଧନ? ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କେଉଁଟି ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ଵପୂର୍ଣ ? ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି କି? ',' 16 ବର୍ଷରୁ କମ୍ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ୍ ମିଡିଆ ସାଇଟରେ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ 'ଏବଂ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ବିଷୟ |

ସାଇ  ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଏହାର ସମସ୍ତ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଡାଇମେନ୍ସନ୍ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ୍ ସହିତ ଶିକ୍ଷାଗତ ଦୃଶ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି | ଏହା କେବଳ ଭାରତରେ ଶିକ୍ଷାର ଚେହେରା ବଦଳାଇନାହିଁ ବରଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିଶ୍ୱରେ ଗର୍ବର ସହିତ ଗଣନା କରିବାକୁ ଏକ ବିଦ୍ୟାଳୟ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବିଶ୍ଵର ଶିକ୍ଷଣ ଦୃଶ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି ଯାହା ଏହି ସ୍ଥିତିର ଏକ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ବିତର୍କରେ ଏକ ମାନଦଣ୍ଡ ସ୍ଥିର କରିଛି | ସାଇ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ବିଶ୍ଵର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ସହିତ ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟବୋଧକୁ ସନ୍ନିବେଶ କରିବାରେ ବିଶ୍ଵାସ କରେ, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୁଖର ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ, ଏହିପରି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶିଶୁର ସତନ୍ତ୍ରତା ପ୍ରତିପୋଷଣ କରିବା ସହିତ 360-ଡ଼ିଗ୍ରୀ ସାମଗ୍ରିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ ହୁଏ |

ଅଧିକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆମ ୱେବସାଇଟ odishaonweb.com ଓ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ www.facebook.com/OdishaOnWeb ରେ ଜଡ଼ିତ ରୁହନ୍ତୁ ।