ପ୍ରମୁଖ ଖବର
ସାଇ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ର ଆତିଶ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଶୁଭେଛା
KVPY result SAI International school Tops

ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କିଶୋର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତ୍ସାହାନ ଯୋଜନା (କେଭିପିୱାୟ) ପରୀକ୍ଷାରେ ରାଜ୍ୟ ଟପ୍ପର ହୋଇଥିବା ସାଇ ଇନ୍ଟରନ୍ଯାଶନାଲ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ର ଶ୍ରୀ ଆତିଶ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି:

ସ୍ବାଗତ !!! ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ରାଙ୍କ (AIR) 13 ଧାରୀ କିଶୋର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତ୍ସାହାନ ଯୋଜନା (କେଭିପିୱାୟ) ପରୀକ୍ଷାରେ  ଓଡିଶାର  ବାଳକ ଆତିଶ କୁମାର ସାହୁଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଉଛି।

XI ଏବଂ XII ଶ୍ରେଣୀର ଚଉଦ ଜଣ ସାଇ ଇନ୍ଟରନ୍ଯାଶନାଲ ସ୍କୁଲର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସଫଳତାର ସହିତ KVPY ପରୀକ୍ଷାକୁ ଗୌରବମୟ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି |

“ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଆତିଶ କୁମାର ସାହୁ, କେଭିପିୱାୟ ୨୦୨୧ ପାଇଁ ଷ୍ଟେଟ୍ ଟପ୍ପର, ସେ ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରାଙ୍କ -13 ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗି ଶିଖରକୁ ଛୁଇଁଲେ | ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ର ଗୌତମ ଦାସ, ଯିଏକି ରାଜ୍ୟରେ JEE Main ରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ KVPY ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରି AIR 222 ହୋଇଥିଲେ।

ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରୁ ଯୋଗ୍ୟତା ହାସଲ କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନେ ହେଉଛନ୍ତି ସୋରାଜ ନନ୍ଦା (AIR 263), ଦୀପକ ନନ୍ଦା (AIR 487), ପୂର୍ଣ୍ଣନାଭା ପ୍ରତୀକ ପ୍ରଧାନ (AIR 536), ନେକଟା ଏନ ସାସ୍ଵାତିଶ୍ରବନ ମିଶ୍ର (AIR 828), ଅଙ୍କନ ମହାପାତ୍ର (AIR 851), ଆଶିଷ କୁମାର ପଣ୍ଡା (1320) | ), ଗୌରି ଶଙ୍କର ସ୍ୱାଇଁ (AIR 1340), ଶ୍ରୀ ରଥ (AIR 1498), ଶ୍ରେୟମଯ  ମହାପାତ୍ର (AIR 1644), ଏବଂ ଏନ ଅନୁସ୍କା (AIR 528) | IX ଶ୍ରେଣୀରୁ ସୋହମ୍ ପାଲ୍ (AIR 154) ଏବଂ ବେଦ ରାଜୁ (AIR 648) ଅଛନ୍ତି |

ଆତିଶଙ୍କ ଗର୍ବିତ ପିତାମାତା ଗଗନ ବିହାରୀ ସାହୁ ଏବଂ ମାତା ଗୀତାଞ୍ଜଳି ସାହୁ ତାଙ୍କ ସଫଳତାରେ ଆନନ୍ଦିତ | ତାଙ୍କ ପିତା ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ମ୍ୟାନେଜର ଭାବରେ ଏକ ଘରୋଇ ସଂସ୍ଥାରେ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ମାତା ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଅଟନ୍ତି | ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆତିଶ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରର ଏକାଗ୍ରତା ସହିତ ଏକ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଛାତ୍ର |

ସମ୍ପ୍ରତି ସେ ତାଙ୍କର ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଛନ୍ତି   ଗଣିତ ଏବଂ ଜୀବ ବିଜ୍ଞାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି। ଦ୍ୱିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିବାବେଳେ ଆତିଶ ଗଣିତ ଅଲିମ୍ପିଆଡରେ ଶୀର୍ଷରେ ରହିଥିଲେ ଏବଂ ସେବେଠାରୁ ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିଆସୁଥିଲେ।

KVPY ହେଉଛି ମୌଳିକ ବିଜ୍ଞାନରେ ଫେଲୋସିପ୍ ର ଏକ ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ, ଯାହା ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିଭାଗ ଦ୍ବାରା ଆରମ୍ଭ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅନୁଦାନ ପ୍ରାପ୍ତ, ବିଜ୍ଞାନରେ ମୌଳିକ ବିଜ୍ଞାନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ |

ସମ୍ମାନଜନକ କିଶୋର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରତ୍ସାହାନ ଯୋଜନା (କେଭିପିୱାୟ) ୨୦୨୦  - ଏକ ପରୀକ୍ଷା ଭାବରେ ବିଜ୍ଞାନ ବୃତ୍ତି ପାଇଁ ଅତୁଳନୀୟ ତଥା ଉଚ୍ଚ ପ୍ରେରିତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଯୋଗ୍ୟତା ଛାତ୍ରମାନେ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ କଣ୍ଟିଜେନ୍ସି ଗ୍ରାଣ୍ଟ ସହିତ 5000 ଟଙ୍କା ମାସିକ ଫେଲୋସିପ୍ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି |

ପରୀକ୍ଷଣ ଏକ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ PI (ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସାକ୍ଷାତକାର) ସହିତ କରାଯାଏ | ମହାମାରୀ ହେତୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏଥର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପାଇଁ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା।

“ସାଇ ଇନ୍ଟରନ୍ଯାଶନାଲ ସ୍କୁଲ ପାଇଁ ଏହା ଆଉ ଏକ ଗର୍ବର ମୁହୂର୍ତ୍ତ | ସମସ୍ତ ସଫଳ ଛାତ୍ର, ସେମାନଙ୍କ ପିତାମାତା ଏବଂ ପରିବାରକୁ ଅଭିନନ୍ଦନ | ଏକ ଭଲ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା, ସାଇ ଇନ୍ଟରନ୍ଯାଶନାଲ ସ୍ଗ୍ରୁପ୍ ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଡାଃ ବିଜୟା କୁମାର ସାହୁ କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକ ନ୍ୟୁଜ୍ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆମ ୱେବସାଇଟ odishaonweb.com ଓ ଫେସବୁକ୍ ପେଜ www.facebook.com/OdishaOnWeb ରେ ଜଡ଼ିତ ରୁହନ୍ତୁ ।